22. april 2024

Odense Håndbold udvider bestyrelsen…

Odense Håndbold styrker bestyrelsen med tilgangen af Jeanette Illum-Johansen, der til dagligt er advokat
og partner i advokatfirmaet, Mazanti-Andersen.

Bestyrelsesformand, i Odense Håndbold, Hans Christian Rohde udtaler:

“I Odense Håndbold kigger vi altid på, hvordan vi kan styrke holdet både på- og udenfor banen. Vi
har gerne ville tilknytte juridiske kompetencer i bestyrelsen, og det er vi lykkedes særdeles godt
med i Jeanette. Foruden hendes juridiske kompetencer, så forynger Jeanette vores
bestyrelse, hvilket kan nuancere diskussionerne i bestyrelseslokalet. Vi går en
spændende fremtid i møde, hvor vi glæder os til at have Jeanette med på vognen.”

Jeanette Illum-Johansen har et stort netværk i Odense, og et kæmpe hjerte for Odense Håndbold. Selv glæder hun sig over at tiltræde i bestyrelsen, hvor hendes primære fokus vil være at bidrage til at sikre den fortsatte udvikling af Odense Håndbold, herunder klubbens stærke netværk.

”Det er med stor glæde, at jeg fortsætter mit engagement i Odense Håndbold ved nu at tiltræde bestyrelsen. Odense Håndbold har præsteret både på banen og i professionaliseringen af klubben, og det er tydeligt, at der er et dedikeret team af dygtige folk bag klubben. Det er min overbevisning, at klubber som Odense Håndbold spiller en vigtig rolle i lokalsamfundet, herunder i understøttelse af netværket blandt erhvervsvirksomheder, samt i det fynske sports- og kulturliv, og jeg ser frem til at være med til at styrke disse forbindelser yderligere og bidrage til klubbens fortsatte succes.”

I Odense Håndbold glæder vi os over Jeanettes tiltrædelse i bestyrelsen, og glæder os fortsat til at se
hende i Sydbank Arena.

Yderligere information kan indhentes hos:
Direktør i Odense Håndbold, Lasse Honoré, tlf. 22464097

Del: